Właściwości i zastosowanie drewna egzotycznego
Mianem drewna egzotycznego określimy te gatunki drewna, które pochodzą z Afryki, Indochin, Ameryki Południowej oraz Azji Wschodniej. Drewno egzotyczne, ze względu na swoje właściwości fizyczno-chemiczne oraz walory wizualne, staje się coraz bardziej popularne na rodzimym rynku budowalnym i meblarskim. Najczęściej stosowane jest do produkcji mebli, podłóg i tarasów, blatów, płyt wiórowych, boazerii i elementów konstrukcyjnych w stolarce okienno-drzwiowej.
Właściwości drewna egzotycznego
Właściwości drewna egzotycznego różnią się w zależności od konkretnego gatunku. Niemniej, każdy z nich wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami. Drewno egzotyczne posiada przede wszystkim bardzo bogatą kolorystykę – od jasnej, poprzez pomarańczową, czerwoną, czekoladową, brązową, a nawet fioletową, aż do smolistej. Dodatkowo, egzotyczne gatunki wyróżniają się nietypowymi formami usłojenia, od delikatnie zaznaczonych słojów, aż do bardzo wyraźnie odcinających się. Barwa drewna egzotycznego zmienia się pod wpływem promieni UV – długotrwała ekspozycja na słońce powoduje jego stopniowe ciemnienie. Jest to proces naturalny i z biegiem czasu nadaje nowych walorów estetycznych. Niektóre gatunki są niezwykle odporne na wilgoć i dodatkowo nie poddają się procesom gnilnym. Duża zawartość kwasu krzemowego sprawia, że drewno egzotycznie nie poddaje się negatywnym wpływom atmosferycznym i działaniu soli morskiej. Jest stabilne, twarde i trwałe, posiada również charakterystyczny zapach. Jest długowieczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre gatunki mają właściwości termoizolacyjne.
Zastosowanie drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne wyróżnia się wszechstronnym wykorzystaniem. To chętnie stosowany materiał wykończeniowy w budownictwie. Wytwarzane są z niego podłogi, blaty kuchenne i łazienkowe, schody, tarasy, elewacje budynków i boazerie. Jest również stosowane w szkutnictwie do produkcji łodzi, jachtów i kutrów, a także w meblarstwie oraz stolarce okienno-drzwiowej. Wykorzystywane jest także do produkcji instrumentów muzycznych, a ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne również saun. Można z niego tworzyć płoty, podłogi w halach sportowych, nabrzeża basenów, pokrycia dachowe czy panele ścienne.