Solidnie i na lata? Wytrzymałość drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne cieszy się rosnącą popularnością. Jest chętnie używane zarówno we wnętrzach domów i mieszkań, jak i do wykonywania elementów zewnętrznych. Drewno egzotyczne jest chętnie wykorzystywane jako materiał na podłogi, blaty kuchenne oraz parapety, a także szeroko stosowane do wykonania mebli łazienkowych. Wiele osób decyduje się również na użycie desek z tego rodzaju surowca jako podłóg na tarasach lub elementu dekoracji elewacji lub ogrodu. Argumentem chętnie powtarzanym przez entuzjastów drewna egzotycznego jest jego duża wytrzymałość.
Właściwości drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne to najczęściej gatunki sprowadzane z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów drewna, są to np. bangkirai, meranti , sapeli czy iroko. Gatunki drewna egzotycznego przyciągają ciekawym rysunkiem słoi, niepowtarzalną barwą oraz swoimi wyróżniającymi się właściwościami.
Drewno egzotyczne charakteryzuje się wysoką trwałością ze względu na swoją gęstość. Według normy europejskiej EN 350 większość dostępnych gatunków drewna egzotycznego jest zaliczana do I lub II klasy trwałości i oznaczanych jako „wysoko trwałe” lub „trwałe”. Z trwałością drewna wiąże się jednak nie tylko ceniona wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Wiele gatunków drewna egzotycznego jest również bardzo odpornych na warunki atmosferyczne, np. często używane jako podłoga tarasów egzotycznych drewno bangkirai. Cechą charakterystyczną większości gatunków drewna egzotycznego jest mała podatność na działanie mikroorganizmów. Drewno to jest zatem bardziej odporne na grzyby i pleśnie.
Użytkownicy drewna egzotycznego bardzo cenią sobie możliwość zachowania jego naturalnej barwy i rysunku. Drewno egzotyczne może być impregnowane specjalnymi środkami lub np. olejowane. Nie tylko podnosi to i tak wysokie walory użytkowe, ale także zapewnia bardzo atrakcyjnie wyglądający efekt wizualny.
Dostępność drewna egzotycznego
Ważna jest także dostępność drewna egzotycznego w różnych formach. Coraz częściej można je kupić nie tylko w postaci gotowych do ułożenia podłóg lub desek tarasowych, ale również w postaci sklejki, kantówki lub tarcicy. Daje to znacznie szersze pole do wykorzystania różnych gatunków i umożliwia wykonanie praktycznie dowolnych elementów konstrukcji czy wystroju.